This page requires Javascript to be turned ON.
02 Jan
IT munkatárs - IT - (Teljes munkaidő)

Category

IT

Location

Budapest,
Hungary

Type of Contract

Full-time

Posted

02.01.2017

Job Description

IT munkatárs (TELJES MUNKAIDŐ)

TERÜLET: IT

A Kika Lakberendezési Kft. 2000-ben nyitotta meg első magyarországi áruházát,
mára 8 áruházzal a hazai lakberendezési piac egyik vezető szereplőjévé vált.

Ha kedvet érzel és megfelelsz az alábbiaknak valamint szeretnél egy jó hangulatú, összetartó csapat tagja lenni akkor téged keresünk teljes munkaidőben, budaörsi központunkba, mint

IT munkatárs

Az alábbi fő feladataid lesznek:
• Áruházaink IT-rendszereinek kezelése és karbantartása
• Hardverek és szoftver változások tesztelése és bevezetése
• IT problémák dokumentálása, megoldása

Elvárások:
• Szakirányú végzettség
• Hardware ismeret
• Microsoft OP rendszer ismeret
• Microsoft Server ismeret
• "Hálózat ismeret"
• Naprakész tudás a szoftverek, hardverek és a hálózatok területén
• Német és/vagy angol társalgási szintű nyelvtudás
• Mobilitás, B. típusú jogosítvány, vezetési gyakorlat
• Önálló, dinamikus személyiség

Amit nyújtunk:
• Biztos, hosszútávra szóló munkalehetőség egy nagy múltú, biztos, stabil cégnél
• Alapbér, útiköltség-térítés, cafetéria rendszer
• Dinamikus munkakörnyezet

Amennyiben hirdetésünk felkeltette érdeklődésed, kérjük az alább megadott elérhetőségre küld el magyar nyelvű fényképes önéletrajzod, motivációs leveled részünkre 2017. január 12-ig.
Az önéletrajz beérkezésétől számított 2 héten belül felvesszük a kapcsolatot azokkal a pályázókkal, akiket egy személyes találkozóra kiválasztottunk. Minden pályázót kiértesítünk.

Postázási cím: Kika Lakberendezési Kft. 2040 Budaörs, Kinizsi út 5., Nagy Annamária részére, e-mail: annamaria.nagy@kika.com

16 Dec
Head of BI

Category

IT

Location

Budapest,
Hungary

Full-time

Posted

16.12.2016

Do you want to be a BI manager at the most succesful online store in Hungary?

Are you ready to be our pioneer?

We are looking for someone to extend the foundations of data-driven business at our company.

What do we offer?

It will be your responsibility to maximize the value of data and help to reach company goals through cooperation with other departments. How?

Set up, manage and optimize information systems (for all relevant areas of e-commerce: sourcing, marketing, supply chain, customer service, organization, IT, controlling):

  • Define and build a central data warehouse across all group retailers for ad hoc reporting, benchmarking and in-depth business intelligence analysis.
  • Develop, plan and implement process optimizations with regard to e-commerce and business intelligence, i.e. setting-up a controlling and reporting procedure for e-commerce KPIs.

Help and improve retailers: Define and analyze improvement measures for (online and offline) retailers, identify synergy potentials and best practices, roll out tools and services (including trainings) to help them “solve hands-on problems” through BI.

Share knowledge: Ensure company-wide business intelligence knowledge transfer via identifying best practices (internal and external) and introducing state-of-the-art technologies and tools.

Lead a growing team of data analysts and scientists.

What do we expect from you?

In-depth work experience (5+ years) and outstanding track record in business intelligence (especially web analytics, attribution modelling, data warehouse management, etc.) and e-commerce controlling across complex organizational structures.

Broad e-commerce knowledge regarding all steps of the value chain (sourcing, marketing, supply chain, customer service, organization, IT, controlling).

Consulting and service mentality paired with outstanding analytics skills, yet “hands-on” with a focus on fast and flawless execution.

Comfort in a fast moving, IT-related environment.

Passion about joining an “evangelist” team in a multi-national retail corporation with an
entrepreneurial and “making it happen” culture.

Experience in a wide variety of analytical processes regarding e-commerce and customer behaviour.

Strong MS Excel skills.

High-level understanding of

  • SQL
  • Machine Learning methods
  • Pyhton / R / Java
  • Data warehousing and ETL processess.

Able to translate business requirements to technical ones, experience in interacting with C-level executives.

Proven ability to establish and articulate a vision, set goals, develop and execute strategies, and track and measure results.

Proven ability to build and motivate a team to achieve well communicated expectations.

Proven strong negotiating and consensus building abilities.

Excellent presentation and communication skills in Hungarian and English as well.

Please send your application with a Hungarian and English curriculum vitae, expected compensation and position name!

Where will you work?

Budapest, 3rd district, in our Extreme Digital headquarters.

  • Please note that an assessment is part of the selection process.
  • Extreme Digital is member of the Steinhoff Group (steinhoffcareer.com)

12 Dec
Programista AX

Category

IT

Location

Poznań,
Poland

Full-time

Posted

12.12.2016

Polubisz swoją pracę w PEPCO, ponieważ gwarantujemy Ci:

  • stabilność zatrudnienia
  • umowę o pracę na czas nieokreślony i korzystne warunki wynagradzania
  • dynamiczny rozwój
  • bogaty system szkoleń i możliwości wewnętrznych awansów
  • kulturę organizacyjną tworzącą przyjazną i inspirującą atmosferę pracy

Do Twoich obowiązków należeć będzie:

  • projektowanie i programowanie aplikacji, raportów i obiektów bazodanowych zapewniających użytkownikom wsparcie informatyczne
  • wdrażanie projektów informatycznych
  • definiowanie wymagań, planowanie, programowanie, testowanie, wdrażanie
  • nadzorowanie poprawności i wydajności pracy aplikacji
  • odpowiedzialność za rozwój funkcjonalności obszarów biznesowych
  • badanie i analiza nowych technologii oraz rozwiązań informatycznych

Jeżeli masz:

  • dobrą znajomość programowania w systemie Microsoft Dynamics AX (X/X++)
  • doświadczenie w programowaniu / budowaniu rozwiązań informatycznych popartego przykładowym projektem rozwiązania lub aplikacji dołączonym do CV
  • umiejętność zbierania i doprecyzowywania wymagań użytkowników
  • umiejętność projektowania i wykonywania rozwiązań oraz szkolenia użytkowników w zakresie jego wykorzystania
  • umiejętność kontroli i nadzorowania zmian w systemie wykonywanych przez firmy zewnętrzne
  • umiejętność zrozumienia zastosowania oraz praktycznego wykorzystania systemu w kontekście biznesowym wyższe wykształcenie o profilu informatycznym
  • dobrą znajomość języka angielskiego
  • dobra znajomość technologii MS SQL Server lub SharePoint będzie dodatkowym atutem kandydata
  • znajomość praktyk ITIL oraz zagadnień z zakresu finansów oraz HR będzie dodatkowym atutem

12 Dec
BI Developer

Category

IT

Location

Poznan,
Poland

Full-time

Posted

12.12.2016

  • korzystne warunki wynagradzania i przyjazną atmosferę
  • stabilność zatrudnienia i perspektywy rozwoju zawodowego
  • szkolenia wstępne i unikalną atmosferę działu IT
  • pracę w międzynarodowej, dynamicznie rozwijającej się firmie

Do Twoich zadań należeć będzie:

  • rozwijanie hurtowni danych oraz związanych z nią rozwiązań (narzędzia do zbierania i analizy danych)
  • zapewnianie wysokiej jakości danych oraz dostępności hurtowni
  • badanie i analizę nowych technologii oraz rozwiązań informatycznych

Dołącz to Pepco IT Team, jeśli:

  • potrafisz budować kostki wielowymiarowe oraz tabelaryczne modele danych w SSAS
  • znasz zagadnienia relacyjnych baz danych i hurtowni danych
  • potrafisz tworzyć złożone raporty w SSRS; parametryzowane datasety, techniki drill-through i drill-down
  • znasz języki MDX i DAX
  • potrafisz wyciągnąć jakiekolwiek dane używając SSIS
  • znasz język T-SQL; procedury, funkcje, CT
  • znasz narzędzia Power BI, Datazen, Power Pivot i Power View
  • potrafisz rozmawiać językiem IT oraz jasno i klarownie spisać precyzyjne, wyczerpujące wymagania użytkowników.

02 Dec
Qlik Developer

Category

IT

Location

Bellvile,
South Africa

Full-time

Posted

02.12.2016

If you enjoy analysing data and building valuable Qlik applications, we would like to hear from you. The primary focus of this position is to analyse data and build Qlik applications that will help users to answer questions and solve problems. You will need to form relationships and be helpful and supportive to your team.

Responsibilities
  • Develop Qlik applications with little leadership

  • Prepare data for Qlikv applications from various sources

  • Liaise with analyst to understand specifications and requirements

  • Test and debug applications according to specifications

  • Understand and interpret technical system functionality and specifications

  • Analyse the data to understand the business better

Key Competencies and Qualifications
  • The natural tendency to take ownership and responsibility

  • The ability to make quick, sound decisions

  • The ability to work under pressure

  • Make deadlines

  • Team player

  • Strong problem solving, effective planning and organisational skills

  • Excellent communication skills

  • Above all, be Passionate about what you do

  • Matric

  • BTech degree or diploma

  • +- 6 Years of data analysis and Qlik experience in front- and back-end developmentKnowledge of Oracle databases and plsql will be advantageousKnowledge of Oracle databases and plsql will be advantageousKnowledge of Oracle databases and plsql will be advantageous

  • +- 6 Years of data analysis and Qlik experience in front- and back-end development